Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php on line 11

Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50562 Library:100020 in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php on line 11

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php:11) in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/index.php on line 38
Výsledek povolevbního jednání - Nesvržitelný Premiér Paroubek na celé 4 roky - Bredyho blog - Ondřej Novák
Bredyho blog - Ondřej Novák

Výsledek povolevbního jednání - Nesvržitelný Premiér Paroubek na celé 4 roky

S údivem sleduji vývoj povolebních jednání, a nestačím se divit. Politické tanečky nekončí, zdá se, že konec je v nedohlednu. Co asi bude na konci? Jaké jsou možné varianty?


Proč se vlastně strany nemohou dohodnout

Za celým problémem stojí vyhrocená volební kampaň, kterou bez pochyby začala ČSSD svými útoky na ODS v médiích. No vzpomeňme například vyjádření doktora Ratha, že nepokoje lékařů organizuje ODS. Následně ČSSD představila program založený na kritice programu ODS. Démonizoval ODS jako nebezpečnou stranu, která zavede zemi k úpadku. ODS byla zlo, ODS za vše může (například špatné zákony jsou důsledkem "nulové tolerance"), ODS zavede daň která vezme peníze chudím a dá je bohatým, ODS zruší bezplatné zdravotnictví a bude propoštět, atd... Zpomínáte na větu, že za vlády ODS se tu nakradlo nejvíc od roku 1948 (Paroubek zapoměl na komunistickou éru, nehledě na to, že věta byla velmi velmi účelová)

Takto vyhrocená situace však nemohla nechat druhou stranu chladnou. ODS se musela vyhranit oproti ČSSD, protože se prostě musela bránit. Prohlášení, že zruší všechny zákony které ČSSD prosadila s komunisti, smlouva s voliči, vlajková rovná daň (i když tady bych viděl spíš vyhranění ČSSD, která vystupuje proti všem reformám, přestože sama žádné nenavrhuje)

Zkrátka a dobře, tvrdá předvolební kampaň uzavřela mnohé možnosti jednání v době povolební. Strany sice svou kampaní získaly hlasy voličů, ale osud zřejmě rozhodl, že politikům nic nedá zadarmo. A tak nastala situace 100 na 100, nebo-li pat.

A není to jen pat 100 na 100. Ten pat je větší, protože díky vyhrocené kampani nemohou být uskutečněné i jiné varianty. Jaké to jsou?

Možnosti ODS

Tříkoalice ODS + KDU-ČSL + SZ
Tato současná varianta je pro ODS vůbec nejshůdnější, protože by vlastně měla největší manevrovací prostor a mohla by plnit program, jenž slíbila voličům. Toho je si vědom Paroubek, který bý podporou tohoto úspořádání své voliče zradil a spáchal by politické harakiri. Podpora komunistů by byla problematická jako pro komunisty, tak pro koalici. A protože koalice disponuje jen 100 hlasy, tak nemá šanci na úspěch. Můžeme jen doufat na náhodu, například zapomění se některého levostraného poslance, nebo nějaký osobní protest z tábora ČSSD nebo KSČM.
Čtyřkoalice ODS + KDU-ČSL + SZ + ČSSD
Ačkoliv už to není tak ideální uspořádání, já jako volič ODS jsem ochoten toto uspořádání podporovat. Otázkou je, co by taková vláda schvalovala. Pokud by ale ODS a ČSSD měli stejně ministrů, pak by se ke slovu dostávali ministři menších stran a mohli by realizovat i svůj program. Jak jsme se ale přesvedčili, Paroubek přímo nenávidí Kalouska a vůbec, nejradši by malé strany hodil přes palubu.
Menšinová vláda ODS podporované ČSSD
Tato varianta je možná zajímavá pro ČSSD, ale sebevraždou pro ODS. Nová opoziční smlouva by ujistila voliče, že ODS jde jen o koryta. ČSSD by naopak směrovala vládu ODS tam kam ona chce (hrozbou svržení) a za toto směrování by ale nenesla politickou odpovědnost. Po 4 letech by měla ČSSD v ruce tolik trumfů, že vyhrát volby by byla hračka.
Vláda odborníků
To je jen taková hříčka. Strany se chtějí vzdát politické odpovědnosti a nechat to na nějacích odbornících. ODS by ovšem opět zradila voliče, pokud by na něco takového přistoupila. Voliči ODS volili kvůli jejich programu (zatímco ČSSD byla volena proti programu ODS, což je právě ten rozdíl).
Velká koalice
Velká koalice se nehodí do krámu ani ODS ani ČSSD. Ale spíš je to ČSSD která bude proti. Nedá se přece realizovat program "proti ODS" když jsem s ní ve vládě...! Pro ODS je zase nevýhodná, protože by nejspíš těžko realizovala daňovou reformu. Takové uspořádání by mohlo být jen kvůli změně volebního systému a předčasným volbám. Navíc ani jedna strana nemá pro tuto variantů podporu u svých voličů (i já jsem proti)
Opozice
Odstoupit z jednání a odejít do opozice je asi jedna rozumná varianta, která ODS zbyde. Ale nechal bych ji až na konec. Záleželo by pak na tom, jak moc se ČSSD znemožní v dalším volebním období. Není to ale státnické. Naše země potřebuje reformy, statní dluh roste nekontrolovatelně a i když ekonomika roste, není jiste, kdy se to zvrhne a ekonomika obrátí kurz. Jako že takové nebezpečí je reálné.

Možnosti ČSSD

Vláda odborníků
Jak už jsem napsal, vládá odborníků je vyjednávací póza ČSSD. Přistoupit na něj by bylo pro ČSSD docela shůdné, protože by tím plnila slib daný svým voličům a to zabránit vládě ODS. Ovlivňování odborníků by nebyl takový problém, ČSSD v tom má evidetně praxi. Ono záleží, jací odborníci to byli. A myslím že v to může být problém, protože se na nich strany nedohodnou.
Podpora ČSSD menšinové vládě ODS.
ČSSD by měla možnost program ovlivňovat a hatit důležite zákony ODS hrozbou jejich svržení. Opět ČSSD plní své sliby a brání ODS vládnout. Navíc si připisuje body za velkorysost a postupně likviduje svého oponenta.
ČSSD tolerovaná KSČM
Ať už bude KSČM ve vládě nebo nebude, toto uspořádání nemá dost hlasů na průchod.
ČSSD+SZ tolerovaná KSČM
Schůdné uspořádání. Strana zelených má v něčem blíže k ČSSD a tak by průnik programů nebyl problém. Navíc dostat se do vlády je pro SZ velké lákadlo, když už se jako nováčci s odřenými zády dostali do sněmovny. Podpora komunistů však voliči SZ chápali jako zradu a toho si je Bursík vědom. Proto není tato varianta moc pravděpodobná
ČSSD tolerovaná KSČM a SZ
Nejpravděpodobnější varianta povolebního uspořádání. SZ by mohla nakonec podpořit menšinovou vládu ČSSD byť by tato vláda měla podporu i u KSČM. Dokonce by mohl Zaorálek získat 101 hlasů pro takovou vládu. Podpora ze SZ by byla odchodem ze sněmovny při hlasování. Tím by ČSSD získala 100 hlasů a proti by bylo 94.

Možnosti KDU-ČSL

KDU-ČSL má jedinou možnost a tří- nebo čtyř-koalici. Jinak musí do opozice. Tam by jí rád viděl Paroubek. Po krachu koalice si myslím, že nic jiného si nezaslouží. Pokud dojde na vládu ČSSD, může tato strana výrazně zasáhnout do úspěchu pravice v příštím volebním období.

Možnosti komunistů

Naděje, že by se KSČM dostala do vlády je malá. Stranící jsou si toho vědomi. A tak jim nezbývá, než podporovat Paroubka a jeho ČSSD. I tak může v budoucnu rozhodovat o směřování země, protože bude ČSSD bude na straně závislá. ČSSD tak bude muset částečně realizovat program KSČM. Dodejme jen, že vzhledem k tomu, že ČSSD nemá program žádný, nemusí to být až takový problém.

Možnosti SZ

Strana zelených je nováčkem a už to, že se dostala do sněmovny je velkým úspěchem. Všechny další kroky proto bude volit uváženě, protože se bude chtít ucházet o přízeň voličů i v dalším kole.

Ve světě patří zelené strany mezi levicové. Otázkou je, zda naše politika náhodou není až tak levicová, že strana zelených z tohoto postu dělá pravicovou politiku.

Nejkompromisnějším řešením patu je tichá podpora ČSSD. Strana zůstane v opozici a bude se snažit realizovat svůj program. Se šesti mandáty to půjde obtížně, i tak si na konci období připíše nějaké body. Kdyby byla ve vládě s ČSSD a podporovanou komunisty, naopak by o body přišla.

vytvořeno: 21.7.2006 08:54:42, změněno: 27.7.2006 23:43:37
Jsou informace v článku pro Vás užitečné?
  • ()
  • ()
  • ()
  • ()
  • ()
Nick nebo OpenID
Vzkaz
 
1.8.2006 09:22:52

Bredy

Děkuji za názor. Nejsem ani modrý, ani oranžový, ani červený. Nejsem členem žádné strany, nemám ambice býti novinářem. Bohužel jste si asi nevšiml, že píšete do soukromého blogu, který vyjadřuje moje názory a postoje v kontextu jak vidím situaci já.

Prosím, příště přidejte nějaký svůj názor, ať máme o čem diskutovat. Děkuji.

Krásný den.
1.8.2006 09:02:54

čenda

špatné názory, jednostranné, převážně modré, novinář z Vás nebude, máte naději na "investigativního, modrého opeřence" - šmoka

Podobné články

Paroubek se bojí stovky

Proč tak Paroubek vehementně odmítá stovkovou vládu? Je to opravdu jen nevole vůči ODS?

Paroubek podal trestní oznámení na Topolánka

Jaký má smysl? Oba dva se ohání urážkami a pomluvami (Paroubek možná ješte víc)... Jedná se o další tah před volbami?

Před odjezdem na víkend změnte prosím vládu

Existuje jediný způsob (legální, žádné defenestrace) jak změnit vládu naší země. JÍT VOLIT

ODS by měla odstoupit z jednání a odejít do opozice

Se zájmem sleduju povolební jednání, tedy spíš snahu ODS sestavit vládu a snahu ČSSD zhatit vše co trojkoalice strana předloží. V takové situaci je každá rada drahá. Co říká přísloví o moudřejším?

Bursík má možná pravdu...

když tvrdí, že prezident sleduje jediný cíl: své znovuzvolení...
Reklama: