Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php on line 11

Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50562 Library:100020 in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php on line 11

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php:11) in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/index.php on line 38
Střípky z pásma PMR - Bredyho blog - Ondřej Novák
Bredyho blog - Ondřej Novák

Střípky z pásma PMR

Chcete komunikovat na dálku zadarmo? Pořiďte si vysílačku...


Ano, možná se to zdá divné, že v době mobilních telefonů někdo píše o vysílačkách. Na vysílačky se můžeme dívat jako "na staré železo", avšak kterýkoliv trochu zainteresovaný člověk vám bude dost silně oponovat. S mobilním telefonem se sice domluvíme na velké vzdálenosti s naprostým pohodlým a jednoduchostí omezující jen na naťukání čísla a stisknutí zeleného tlačítka, ale klasické vysílačky mají své kouzlo a někdy jsou i nutností.

Vysílačka CobraUž je to delší čas, co jsem si koupil dvě vysílačky PMR "Cobra". Tehdy na mne má přítelkyně (a v současné době má žena) koukala jak na blázna, ale nejen ona. Totiž, když člověk zainvestuje do mobilního telefonu, bere se to v naší společnosti jako něco normálního, protože mobilní telefon má přece každý. Zainvestovat do vysílačky však může někomu připadat jako vyhozené peníze. Konečně připomeňme si hlavní nevýhody vysílaček oproti mobilům.

 • Velmi omezený dosah (řekl bych že hlavní nevýhoda)
 • Jednosměrný provoz (takže se přes vysílačku nemůžete překřikovat)
 • Žádné soukromí-odposlouchávání
 • Pouze hlas (na SMSky zapomeňte, datové přenosy jsou komplikované a v pasmu PMR zakázané)

Je jasné, že kdo považuje tyto nevýhody za kardinální, tak by měl raději sáhnout po tom mobilu a na vysílačky zapomenout. Připomeňme si ale výhody

 • Nulové provozní náklady
 • Funguje všude (zatímco s mobilem se všude nedovoláte).
 • Konferenční hovory s libovolným počtem účastníků
 • Netřeba vytáčet čísla, prostě zmačknete a mluvíte
 • Jednuché ovládání.

Cobru jsem si pořídil před cca 3 roky. Nebyl to tentýž model co je zde na stránce na obrázku, ale jednodušší. Zato byl levnější. V balení jsou vždy vysílačky dvě, takže lze je ihned používat. Bral jsem vysílačky s sebou na výlety s Výletníky, ale používal jsem je i se ženou mezi sebou. Za tu dobu jsem posbíral zajímavé zkušenosti, se kterými se rád podělím.

Dosah

Oficiální uváděný dosah vysílaček je 3km. V pásmu PMR (což je frekvence 446MHz) už mají elektromagnetické vlny tak vysoký kmitočet, že na vlastním vysílacím výkonu až tak nezáleží. Povolený maximální výkon 0.5W dostačí na to, aby signál dosáhl až na desítky kilometrů (klidně až 160km). Další zvyšování výkonu nemá až takový význam, a ukážeme si to níže.

Důležitým hlediskem pro ovlivnění dosahu je členitost terénu. Ideálním stavem je přímá viditelnost na vysílačky. Čím více teréních překážek, tím kratší dosah vysílačka má.

Za dobu používání jsem zaznamenal následující zajímavé dosahy:

Cobra-Slovenka.jpg Slovenka-Prosečnice
první pokus 5.73Km
Cobra-Celadna.jpg Čeladná
cca 4 km
Cobra-Knehyne.jpg Kněhyně-Havířov
35km, výborný příjem
Cobra-VratenskaHora.jpg Vrátenská hora -
Tanvaldský špičák
cca 55km
zašumělé ale srozumitelné
Cobra-Moulikova.jpg Moulíkova -
Tunel Zlíchov
528m
Signál se ztrácel už před tunelem
Cobra-Petrovice.jpg Petrovice přes kopec
800m
Spojení se ztratilo v půlce vzdálenosti. Kopec je holt velká teréní překážka
Cobra-Budec-Jested.jpg Ještěd - Budeč
82km,
pouze poslech, zato kvalitní

Je vidět, že dosah je velice různý, a někdy až překvapující. Dovolat se z Vrátenské hory až na Tanvaldský špičák bylo trochu překvapení. Dosah se velmi snižuje pokud je v cestě hodně překážek, například z uloce Moulíkova k tunelu Zlíchov bylo velké rušení a signál byl velmi slabý. V cestě totíž stojí nádraží Smíchov.

Kopce a hory jsou opravdu největšími překážkami. S vysílačkou se přes kopec prostě nedomluvíte a to ani v případě, že oplýváte vysokým výkonem. Kamarád s profesionálním přístrojem (profi univerzální ruční vysílačka) až 20x překročil povolený výkon, přesto spojení v rámci Petrovic přes kopec nebylo možné.

To že se na horách dovoláte mobilem přes kopec je způsobeno tím, že obě strany kopce jsou pokryty signálem z vysílačů, které jsou někde na téže straně. Naopak, sami víte, jak je někdy těžké najít signál pro mobilní telefon v údolích a roklinách. Dve skupiny s vysílačkami se v pohodě domluví, tedy pokud jedna ze skupiny nepřejde hřeben.

Posloucháme

Největší využití vysílaček PMR se dá vysledovat v Praze. Ve všední den na kterémkoliv místě lze vždy najít jeden až dva kanály kde probíhá nějaká komunikace. Poslouchání kanálů asi není zrovna moc etické, na druhou stranu zakázané to taky není a komunikující s tím víceméně počítají.

V Praze uslyšíte nejčastěji jeřábníky, kteří se domlouvají se zemí o tom kam mají položit které břemeno. Obecně by se dalo říct, že nejčastěji narazíte na nějakou stavbu. Protože na stavbách většinou pracují ukrajinci, dost často uslyšíte ruštinu. Na dalším místě je pak slovenština. Není problém zaslechnout němčinu nebo angličtinu. Je to pochopitelné, vysílačky jsou užitečné hlavně tam, kde je drahý roaming. Konečně i já se ženou jsem táhli na slovensko pár vysílaček, protože telefonovat si navzájem by nás přišlo na desítky korun za minutu.

Dále můžete zaslechnout supermarkety, nebo drážní zaměstnance. I když je to spíš náhoda, dráha ma přidělené své frekvence a supermarkety nejspíš taky, nebo mají omezený dosah (nebo obojí). Poblíž vltavy sem tam uslyšíte nějakou loď.

V areálu FNKV (Fakultní nemocnice Královské Vinohrady) jsem zachytil komunikaci dvou uřednic, kterak se bavili o tom, kam se zakládá která listina a co kde vyplnit.

A nakonec je to celá řada soukromých hovorů, kde uslyšíte rozhovor dětí, puberťáků ("Ona Martina s ním chodí?","Jo chodí", "a už si dali pusu?"), až po zcela neohraničené rozhovory obyčejných lidí ("Franto, ten chladič ti tam hodim ve středu joooo?").

Pokud vyrazíte na výlet do přírody a pak zejména do hor, zachytíte komunikaci mezi výpravami. To poznáte snadno, většinou někdo informuje druhou stranu o tom že jdou "dolu","nahoru","už se vracíme","počkejte na nás dole" nebo "nahoře" nebo "přijďte za náma, tady je krásně". Poslouchání občas přinese i užitečné informace, např: "na náměstí je skvělá hospoda, mají skvělé knedlo zelo vepřo a kozla".

V beskydech při výstupu na kněhyni jsem si povídal s jistou "pumpou Havířov". Byl to zajímavý rozhovor. Mimojiné jsem se dozvěděl, že kanal 7 v pásmu PMR se používá pro řešení technických problémů s vysíláním. Netušil jsem, že existují radioamatéři, kteří pásmo PMR používájí k dálkovým hovorům. Spíš jsem si myslel, že je to doména krátkých vln. Perličkou bylo poslouchat další rozhovor - mimojiné mezi pumpou Havířov a nějakým jeho kamarádem, kdy onen kamarád - odhadem starší muž - tvrdil "já už jsem ale úplně vožralej, asi si pujdu na chvíli natáhnout". No... hezký, co všechno s člověk může přes vysílačky sdělovat.

Podělím se ještě o jeden zážitek, který se netýká přímo PMR. Docela zábavný nám (mne a ostatním zůčastněním) přišel zachycený rozhovor dvou radioamatérů přes převaděč (kamarád s profi vysílačkou ukazoval, jak se napojit na převaděč). Dva - podle hlasu postarší pánove - se jen tak nezávazně bavili a padali i takové hlášky "Ahoj Pepo, no zrovna tady vykládám, jak Franta chodí na zahradu obracet kocoura...píp....no on se mu kocour opaluje na zahradě na sluníčku a Franta ho chodí obracet, aby se nespálil... píp... Ahoj Franto, tak co dělá kocour...píp...Zrovna tu vyprávím Karlovi jak ho chodíš obracet...". Tenhle duchaplný rozhovor trval asi 20 minut.

Velmi často se vám stane, že zachytíte rozhovor pouze jedné strany. Děje se tak v případě, že mezi vámi a druhou stranou je teréní překážka, takže jen uslyšíte první stranu. (Tohle je také často pravidlem na převaděčích, kdy převaděče přijímají na jiné frekvenci než vysílají ... s levnými vysílačkami se ale na převaděče nedostanete). I tak to občas stojí za to:

"Já bych přešel na osmičku, pětka je moc zašuměla...pípíp...No pořát mluvíš na pětce, musíš si přepnout kanál... pípíp... ale to je jednoduchý, na vysílačce máš tlačítko přepnutí kanálu... pípíp... no jednoduše si tam nastav osmičku ... pípíp ... ale kamaráde, to je jednoduchý, prostě mačkej tlačítko tak dlouho dokud nenaskočí osmíčka hehehe ... pípíp ... no tak to si asi nepopovídáme, raději se zeptej někoho kdo má větší trpělivost ...".

Čert ví, kdo byl na druhé straně.

Pokud chcete poslouchat, je nutné dodržet zásadní pravidlo. NIKDY NEVSTUPUJEME OD CIZÍHO ROZHOVORU. JE TO KRAJNĚ NESLUŠNÉ A NEPŘIJATELNÉ. Vstupovat do cizího rozhovoru má smysl jen pokud chcete sdělit něco, co by mohlo jedné nebo oběma stranám výrazně pomoci (pokud třeba řeší nějaký problém). V tom případě se nejprve nezapomeňte ohlásit, omluvit se a zeptat se, zda účastníci vůbec o vaší radu stojí. Nezapomeňte také, že vás obě strany / nebo jedna ze stran, nemusí slyšet.

Vysíláme

Pásmo PMR je koncipováno pro veřejné užití. Není svazováno žádnými předpisy, které by předepisovaly, jak se má správně komunikovat. Tyhle pravidla ovšem najdete na jiných pásmech, a tam je nutné je dodržovat, jinak vás mohou čekají i problémy. Vysílání rozhodně není anonymní, byť se to může na první pohled zdát.

V pásmu PMR máme k dispozici 8 kanálů, číslovaných od 1 do 8. Všechny kanály jsou v našich zeměpisných šířkách k volnému použití. V jiných zemích bývají zejména kanály 1 až 2 určené pro tísňové volání. Já jsem se ještě dozvědel, že kanál číslo 7 bývá používán pro řešení technických problémů při vysílání.

Na rozdíl od mobilního telefonu, zde máme jen jednu frekvenci na příjem i vysílání. Přítom není možné, aby na jedné frekvenci dvě stanice vysílaly (mobilní telefony mají minimálně frekvence dvě, jednu pro příjem, druhou pro vysílání). Proto také na vysílačce máme tlačítko zahajující vysílání. Během vysílání přitom nelze poslouchat.

Jakmile by na frekvenci vysílaly dvě a více stanice, dojde k rušení a nedomluví se nikdo, proto existují jista víceméně volná pravidla:

Před tím, než začneme vysílat je dobré si domluvit nějaké značky. Na internetu lze najít různé návody od zarputilých radioamatérů, kteří mají na to celé kodexy, až po obyčejný lid, jenž si s tím zas tak hlavu nelámou. V zásadě platí, že značka by měla být neměnná po dobu komunikace. Můžeme použít své vlastní jméno, přezdívku, doporučuje se připojit jméno místa kde se nacházíme, případně i jméno místa odkud pocházíme.

Při volání (pokud jsme dlouho nevysílali) oznámíme dvakrát značku volaného a pak řekneme svou značku. Můžeme připojit i krátkou zprávu o tom, proč voláme, například "Zuzka Zuzka Ondra vracím se dolů". Tento protokol má svůj důvod. Značka se opakuje dvakrát protože mnohé vysílačky mají různou dobu k otevření příjmu, takže první značka se může ztratit. Oznámením volaného a volajícího říkáme všem ostatním na frekvenci, že chceme hovořit pouze s jedním účastníkem a ostatní by do hovoru neměli vstupovat. Druhá strana oznámí, že je na příjmu a komunikace může začít.

Ta může být libovolná. Rozhodně by měla být v mezích slušného chování, nemělo by se mluvit sprostě, napadat účastníky a nebo používat výrazy, které by něměly slyšet děti (I děti bývají účastníci vysílání). Dnes už není třeba říkat "přepínám" po skončení vysílání, o to se často postará tzv. roger, neboli pípnutí na konci vysílání oznamující druhé straně, že frekvence je nyní volná a lze vysílat. Konec komunikace je dobré oznámit, třeba slovem "konec", "končím". To aby všichni ostatní věděli, že frekvence je volná a někdo jiný může vysílat.

Zdají se vám pravidla složitá? Nelamte si s tím hlavu. Pakliže si povídáte mezi sebou při nějaké výpravě a zcela zaručeně na frekvenci, která je po celou dobu výpravy nečinná, není třeba pravidla tak přesně dodržovat. Hlavním smyslem pravidel je dorozumět se bez problémů a rušení.

Pravidla také dostávají "na frak" při používání tzv. subkanálů (CTCSS). Nové vysílačky jich mají až 38. Subkanály nejsou žádné extra frekvence, vysílání stále probíhá na hlavní frekvenci. Subkanál je pouze filtr, který způsobí, že vysílačka příjme jen vysílání z vysílačky mající nastavený stejný subkanál. Tuto funkci lze vypnout, pak taková vysílačka přijme všechna vysílání. A protože frekvence je jen jedna, stále platí, že vysílat může jen jeden, nezávisle na nastaveném subkanálu. Problém je v tom, že ten kdo používá subkanály se často nedozví, že frekvence je volná, protože vysílání na jiném subkanálu nezachytí a z jeho strany se zdá frekvence volná.

Konfereční hovor

S konferenčním hovorem si užijete mnohem víc legrace než třeba u mobilu. U mobilu je nutné konferenci složitě navazovat a také nepatří k nejlevnější. Při použití vysílaček to funguje naprosto automaticky. Stačí, když si všichni nastaví stejný kanál (a případně stejný subkanál). Hádání se tří až čtyř lidí po vysílačkách je někdy velká psina jak pro zůčastněné tak i pro přihlížející.
Jen se nic nesmí přehánět.

Externí odkazy

Wikipedia
Radioamater.cz
PMR Nadšenci
CESKY RADIOKLUB
Hezký článek o radioamaterství - v nese světlo do celé problematiky.
Anténa duhovka - jak si zvětšit dosah vysílačky bez zásahu do přístroje!

vytvořeno: 29.11.2006 20:25:38, změněno: 8.4.2008 20:12:36
Jsou informace v článku pro Vás užitečné?
 • (46)
 • (6)
 • (4)
 • (1)
 • (0)
Nick nebo OpenID
Vzkaz
 
25.6.2013 20:44:33

ONDREJLUKASOSTRAVA

K tomu dosahu PMR by jsem se chtěl pochlubit jednim husarským kouskem.
Povedlo se mi obousměrné spojení ( tedy poslech i vysílání ) z Pradědu do Ostravy.
Mám nějakou ,,no name,, radiostanici PMR zakoupenou v Elektroworldu ( 2 kusy za 1600 Kč )

No a ve městě udělám čistě max. 500m
31.7.2012 19:33:40

Honza

Tak jsem se dozvěděl co jsem nevěděl o těch subkanálechdíky
8.9.2011 20:27:43

Fila

No ja myslim, že je to perfektní. Když jsem začínal s CB na počátku devadesátých let díky tzv. generálnímu povolení, byla ta ohromná doba, když si
s někým pokecal a někdo se přidal, bylo to za čas na pivko a tvořilo se skvělé party. Dokonce i dost
holek si to pořizovalo, nebyl mobil, nebyl internet v každé domácnosti a tak to byla paráda...
Kolem roku 2000 to začíná upadat, drží se jen skalní a dnes v podstatě funguje je kanál 10.

Tak věstím v PMR zase nové nadšení a známosti
a hobby. Ovšem CB mělo jednou velkou výhodu, měl si anténu, větší radiostanici a v rámci Prahy a okolí si se dovolal stoprocentně, někdy si pokecal i s někým na 100km když byl trochu ve vyšší poloze.
5.4.2010 19:16:44

Márty

Tak už mám ty pmrka Brondi fx-400 vyzkoušené,z kámošem se na 1km slyšíme perfektně a to je mezi námi i kus lesa.Už jsem se bál, že jsem vyhodil peníze z okna,ale tedka jsem rád,že je mám, konečně T-mobile(můj operátor) dostal naprdel!!Doporučuju všem!
13.3.2010 08:49:02

Kovboj

Super návod na výrobu Duhovky.Už se na tom pracuje.Děkan moc.
8.3.2010 23:28:04

Márty

Naprosto perfektní vysvětlení, něco takového už hledám přes tři dny!Nechápal jsem jak fungují ty subkanály, konečně mám jasno díky moc.Taky mám objednanou pmrku (Brondi fx-400) dosah 10km snad bude stačit na komunikaci s mým kámošem na vzdálenost cca 1km(Luhačovice)co myslíte??
30.4.2007 14:28:13

olda

je to par dnu, co jsem si poridil take rmp. po precteni tohoto clanku jsem si naladil kanal 7, a protoze bydlim v havirove, koho to neslysim... vyse citovaneho pumpu havirov. tentokrat to vsak byl on, ktery kamaradovi sdeloval, ze je docela ozraly... ;-)

Podobné články

Reklama: