Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php on line 11

Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50562 Library:100020 in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php on line 11

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/init.php:11) in /home/www/novacisko.cz/subdomains/bredy/index.php on line 38
ODS by měla odstoupit z jednání a odejít do opozice - Bredyho blog - Ondřej Novák
Bredyho blog - Ondřej Novák

ODS by měla odstoupit z jednání a odejít do opozice

Se zájmem sleduju povolební jednání, tedy spíš snahu ODS sestavit vládu a snahu ČSSD zhatit vše co trojkoalice strana předloží. V takové situaci je každá rada drahá. Co říká přísloví o moudřejším?


Kam až může ODS jít s ústupky? Do nekonečna nikoliv. ČSSD má jediný cíl. Zabránit reformám, které chce ODS prosadit a zabránit prošetření všech kauz. Reforem se bojí jak čert kříže, o vyšetřování nemluvně.

Podpora menšinové vlády ODS je taktika. Vláda ODS by měla svázané ruce, neustále v ohrožení, což by vedlo k jejímu znemožnění a k prohraným volbám, cehož si je vědom jak Paroubek, tak Topolánek. Menšinová vláda ODS je prostě sebevraždou pro ODS.

Tohle úplně stejně platí pro ČSSD, z toho vyplývá, že ani ČSSD se do vlády moc nepohrne. A je tady také krásně vidět, proč Paroubek trvá na vládě "odborníků". Otázkou pak je, kdo by tyto odborníky vedl, a jakou by vlastně měla vláda zodpovědnost? A vůbec, dokázaly by se strany dohodnout na těch odbodnících, když se nedokážou dohodnout na předsedovi sněmovny... I proto Paroubek chce mít šanci sestavovat vládu. Jeho plánem je sestavit vládu "odborníků", přesvědčit ostatní strany, že odborníci budou zastupovat politické spektrum napříč a po získání důvěry potichu převzít nad touto vládou kontrolu. V případě "zůčtování" vlády bude ČSSD z obliga, protože přece to nebyla ona, kdo vládnul, nebo ne?

Paroubek požaduje programové ústupky. Oběma stranám je však jasné, že ODS od svých vlajkových lodí neustoupí ani o milimentr. Co tedy dál?

Myslím si, že ODS už zbývá poslední možnost a to otevřeně vyjednat podporu vlády s komunisty. Takový krok by určitě některé voliče naštval, ale kdyby vláda vznikla, čtyři roky jsou daleko a za tu dobu se může stát leccos.

Druhá varianta této poslední možnosti je ještě horší než první. Stejně jako předvolební sliby, i sliby opozici se nemusí plnit. Trojkoalice by mohla jako na "oko" ustoupit od reforem, a protože by taková vláda byla neodvolatelná, nic by koalici nebránilo slib daný Paroubkovi po zvolení nedodržet. Je to ale nečestné. Navíc pokud Paroubek tohle tuší, pak jakékoliv ústupky jsou stejně naprosto zbytečné.

Zbývá tedy ještě jedna varianta posledního kroku, ono úsloví "moudřejší ustoupí". Topolánek by měl pohřbít trojkoalici a stáhnout se s ODS do opozice a nechat na ostatních stranách, aby se dohodly. Tím ztratí nejméně voliču. Rozhodnutí pak bude na ostatních stranách a na voličích, kteří budou za čas hodnotit fungování státu pod vedením ostatních stran...

Je tu samozřejmě nebezpečí, že volič si bude přát návrat do doby plánovaného hospodářství a socialistického zřízení. Hmm, to se nedá nic dělat, přání voličů musí být respektováno. Jen je třeba dohlédnout, aby to aspoň přežila současná ústava.

vytvořeno: 11.7.2006 13:07:21, změněno: 11.7.2006 13:34:35
Jsou informace v článku pro Vás užitečné?
  • ()
  • ()
  • ()
  • ()
  • ()
Nick nebo OpenID
Vzkaz
 
2.7.2014 23:39:30

tVIODbjOV4w9

Předpokle1de1m, že v ne1sledujedcedch dnech se dočke1me řady komente1řů zhbrua v tomto duchu: Hlas lidu by byl hlas božed, kdyby volal "Po modre9 společně." Protože pokud nened někomu modre1 dost dobre1, je to důsledek nepochopened, či předmo hlouposti v tom lepšedm předpadě, v tom horšedm pak jde o důsledek rejdů temnfdch sil, spiknuted, zastrašove1ned a vůbec všeho toho, co pravice nikde na světě neděle1 a nikdy nedělala. Hlas lidu, kterfd vole1: "Dost bylo modre9," je hlas zmanipulovanfdch, zkorumpovanfdch, svedenfdch a podvedenfdch voličů, kteřed musejed bfdt zachre1něni ze spe1rů lidožrave9 levice. I proti jejich vůli, i za cenu okleštěned občanskfdch a lidskfdch pre1v a svobod. Pravice se nezředke1 odpovědnosti, ktere1 ležed na jejedch bedrech, a je připravena ujmout se tohoto ne1ročne9ho a vznešene9ho fakolu a osvobodit svět od jha levicove9ho tme1řstved (A protože ani kuře zadarmo nehrabe, neche1 si za to později bohatě zaplatit, ale to nened třeba zdůrazňovat předem, aby se někdo zbytečně nepoplašil).Přesně, jak ředke1 Pettruciani.Ostatně řekl bych, že to začalo již včera ve volenedm studiu ČT. Jacedsi politologove9 tam teoretizovali o tom, jakou taktiku pro 2. kolo sene1tnedch voleb ODS zvoled, a shodli se na tom, že bude opět mobilizačned: „Nedopusťte, aby byl oranžovfd sene1t!“. I s modere1torem tam byli tři, ale ani jeden z nich nepřipomněl, že se voled pouze 1/3 sene1tu, kterfd je modrfd, a že předpadne9 vedtězstved ČSSD ve všech obvodech nemůže znamenat oranžovfd sene1t, ale pouze sene1t me9ně modrfd!

Podobné články

Výsledek povolevbního jednání - Nesvržitelný Premiér Paroubek na celé 4 roky

S údivem sleduji vývoj povolebních jednání, a nestačím se divit. Politické tanečky nekončí, zdá se, že konec je v nedohlednu. Co asi bude na konci? Jaké jsou možné varianty?

Paroubek se bojí stovky

Proč tak Paroubek vehementně odmítá stovkovou vládu? Je to opravdu jen nevole vůči ODS?

Popis projektu "Bredyho všehochuť"

Stručný popis projektu

Klaus za hranou Ústavy

Prezident odmítl jmenovat Topolánkovu vládu.

Bursík má možná pravdu...

když tvrdí, že prezident sleduje jediný cíl: své znovuzvolení...
Reklama: